Çocuğunuz ilkokula hazır mı?

26167820_1552556091495648_1133673264909411929_n

Çocuğunuz artık büyüdü ve okula başlayacak. Bu günlerde çocuğunuzun okula başlama heyecanını yaşarken aklınızdan “ Acaba benim çocuğum 1.sınıfa başlamaya hazır mı” sorusu aklınızdan geçiyor mu? Bu sorunun cevabını bilmeniz çocuğunuzun hem ruh sağlığı, hem de okul başarısı için çok önemli. Birçok anne baba çocuklarının okula başlamaya hazır olup olmadıklarını kontrol etmeden okula başlatıyor. Hatta bazı anne babalar çocukları doğum tarihlerinde ay farkı ile küçükse çocuğumuz erken başlasın ama geç başlamasın diye çocuk okula hazır olmasa da okula başlatmak istiyorlar.

Çocuğunuzun okula hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Okula başlayacak olan çocuğun bir takım becerilere sahip olması gerekmektedir. Okula başlamak, kalem tutabilme, basit kavramları bilme, kopya etme, eşleştirme, vb. gibi okul becerileri gerektirir. Okul rehberlik birimimiz çocuğun okula hazır olup olmadığını kontrol etmek için çocuğa “Okul Olgunluğu Testi” yapmaktadır.
Diğer taraftan çocuğun okula sadece akademik olarak değil, duygusal sosyal yönden de hazır olması gerekmektedir Okul rehberlik birimimiz çocuğun duyusal sosyal yönden okula hazır olup olmadığını ise test yaparak anlayacaktır.
Eğer öğrencimiz hazır değilse ne olur?

Okul rehberlik birimimiz tarafından yapılan “Okul Olgunluğu Testi sonucunda çocuğun okula hazır olmadığı belirtildiyse anne baba doğru bir karar vermelidir. Eğer çocuk 1.sınıfa başlamaya hazır değilse kesinlikle okula başlamamalı ve anaokulunu, anasınıfını tekrar etmelidir.
Bu durumda çocuk kendini öncelikle yetersiz hisseder. Diğer arkadaşlarının performansıyla kendini karşılaştırır. Çocuk okula sosyal duygusal olarak hazır olmadığı için arkadaş ilişkilerinde problem yaşar. Çocuk zamanla okula gitmek istemez, derlerine dikkatini veremez. Kısacası okul fobisi, öz güven eksikliği, depresyon, davranış problemleri, okul uyum problemleri gibi çok çeşitli problemlerle karşılaşırsınız. Bunları çözmek de kolay değildir. Çocuk okul hayatına ilk başlangıcını olumsuz şartlarda yaptığı için tüm okul hayatı başarısız ve kendine güvensiz geçebilir.rehberlik birimimiz tarafından ücretsiz yapılan bu teste okulumuzdan ulaşabilirsiniz.Bilgi ve Randevu için 444 6 420 Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s